Nazwa projektu: Projekt domu jednorodzinnego w Toruniu
Kategoria: Architektura
Powierzchnia: 426,1 m2
Data realizacji: 01/2024
Zespół: architekt Sebastian Marach, architekt Sandra Bogucka
Wizualizacje: GID Studio

Dom jednorodzinny (dwulokalowy) w Toruniu zaprojektowano z myślą o dwu-pokoleniowej rodzinie. Wyzwaniem dla tego tematu z pewnością było wkomponowanie budynku dla dwóch rodzin, na wąskiej działce w zurbanizowanej przestrzeni miasta. Parametry budynku, a przede wszystkim jego długość, są konsekwencją wymiarów działki oraz zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, na nieruchomości występowała różnica terenu, która zadecydowała o zaprojektowaniu kondygnacji podziemnej.

Celem było stworzenie harmonijnej bryły, wkomponowanej w pobliską zabudowę. Budynek jest interpretacją tradycyjnej formy z dwuspadowym dachem (występującym na sąsiednich domach) składającej się z dwóch jednakowych, przesuniętych względem siebie, form typu „stodoła”. Zastosowanie przesunięcia dynamizuje bryłę, nadając jej efektu trójwymiarowości, zaś materiały elewacyjne podkreślają dwulokalowość budynku. Zestawiono je w taki sposób, aby się dopełniały i tworzyły spójną kompozycję - połączono ze sobą jasnoszarą cegłę klinkierową z jasnobeżowym tynkiem elewacyjnym. Atrakcyjności elewacji frontowej nadają narożne przeszklenia oraz charakterystyczne drewniane obramowania okien szczytowych. Wejścia do lokali zostały podkreślone podcięciami w bryle, które mają również wartość użytkową. Efekt ten zastosowano ponownie od strony tarasowej w strefie parteru, tak aby każdy z lokali miał zapewnioną odpowiednią prywatność i komfort korzystania z własnej części działki.

Całe założenie to powierzchnia zabudowy około sto dziewięćdziesiąt pięć metrów kwadratowych. Parter został przeznaczony na strefę dzienną wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi. Strefa dzienna, dzięki dużym przeszkleniom otwiera się na rekreacyjną część działki. Piętro budynku to strefa nocna, w której znajduje się sypialnia z garderobą, dwa pokoje oraz łazienka. Piwnica natomiast pełni funkcję gospodarczo – garażową.


MEDIA O PROJEKCIE:

Dom jednorodzinny w Toruniu. Powstał z myślą o dwupokoleniowej rodzinie. / whitemad.pl

Dom w Toruniu/ domzcegly.pl

YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach,
specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz.
Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski.

YONO Architecture E: biuro@yonoarchitecture.com M: +48 662 128 657FACEBOOKINSTAGRAMPINTEREST

Realizacja: MW agencja kreatywna

YONO Architecture

Architekt

Architekt